Tartak Ligora z Elbląga – bogata oferta i jakość produktów

Tartak Ligora działa już od roku 1995. Od tego czasu ugruntowaliśmy swoją pozycję jako solidnego producenta tradycyjnego drewna konstrukcyjnego z drzew iglastych. Klienci Tartaku Ligora to zarówno duże firmy budowlane, tapicerskie, stolarnie, jak i klienci indywidualni, biura projektowe, architekci. Technologia Tartaku Ligora spełnia najwyższe normy- przykładem może być współpraca z firmami produkującymi wielkogabarytowe opakowania specjalne, wymagające świadectwa fitosanitarnego IPPC.

Proces obróbki drewna

Wyróżniane są trzy etapy przygotowania drewna konstrukcyjnego – sprawdzanie jakości, impregnacja, przechowywanie.

W naszym tartaku drewno obrabiane jest na profesjonalnych maszynach Wood Mizer, SCM, Fod. Drewno okrągłe wstępnie przecierane jest na trakach taśmowych firmy Wood Mizer. Jakość drewna jest poddawana drobiazgowej kontroli. Już podczas procesu rozcinania oraz obrzynania bierzemy pod uwagę projekty do których nasze drewno będzie przygotowane.

Zdarza się, iż planujący użycie tego materiału są przekonani do zdobycia drewna nie impregnowanego. Zachęcamy do kontaktu z nami w celu uświadomienia sobie skali pracy, jej jakości i ceny, jakie należy wyłożyć do tego procesu. Tartak Ligora dysponuje specjalistycznym sprzętem umożliwiającym profesjonalne, powierzchniowe impregnowanie drewna metodą zanurzeniową. Zapewniamy całkowite bezpieczeństwo tej metody zarówno dla materiału jak i jego użytkowników. Drewno impregnowane w ten sposób jest doskonale zabezpieczone przed szkodnikami, a przy tym całkowicie bezpieczne.

Następnie zaimpregnowane drewno jest suszone w naszych suszarniach, umieszczonych na terenie tartaku.

Od momentu dostarczenia drewna w formie jeszcze drewna okrągłego, do momentu transportu produktu gotowego, odpowiednio zaimpregnowanego i wysuszonego- nie opuszcza ono naszego tartaku. Proces przygotowania i stopień wysuszenia drewna są całkowicie pod naszą kontrolą.

Nowość – wiązary drewniane

W roku 2020 udało się nam wzbogacić ofertę o wiązary drewniane. Jest to prefabrykowana konstrukcja dachu, produkujemy ją korzystając z oprogramowania maszyn firmy WOLF. Zaprojektowane co do milimetra elementy drewniane są wycinane a następnie łączone ze sobą za pomocą płytek kolczastych. Gotowe wiązary transportujemy na plac budowy, gdzie w ramach usług możemy je zamocować do wieńca za pomocą łączników stalowych.

Tego typu konstrukcje drewniane są coraz bardziej popularne nie tylko w budownictwie mieszkaniowym. Ze względu na lekkość obniżają znacząco wymagania dotyczące nośności i konieczności stawiania ścian nośnych. W oczywisty sposób obniża to koszt budowy – nawet do ponad 40% w stosunku do stosowanych analogicznych rozwiązań stalowych lub żelbetowych. A nowoczesne sposoby zabezpieczania drewna przed niszczeniem wydłużając znacząco żywotność tego materiału.

Oferta

Nasza główna oferta to więźba dachowa, elementy konstrukcyjne, krokwie, płatwie, jętki i łaty. Oprócz tego oferujemy tarcicę iglastą obrzynaną i nieobrzynaną, krawędziaki, murłaty i kontrłaty. Do produkcji naszych wyrobów możemy zastosować na życzenie klientów drewno skandynawskie.

 Drewno skandynawskie C24 wyrasta w surowym klimacie, osiągając niskie przyrosty roczne, co zapewnia zwiększoną gęstość, strukturę, większą wytrzymałość. Polecamy to drewno do produkcji wiązarów oraz do budowy domów szkieletowych. Poddajemy je obróbce suszenia oraz strugania czterostronnego z fazowaniem. Zapewnia to dodatkową odporność na działanie mikroszkodników oraz czyni to drewno niełatwopalnym.

Oferujemy również drewno skandynawskie KVH, świerkowe, suszone komorowo do wilgotności około 15%. Strugane i fazowane czterostronnie, przy dłuższych elementach łączone na tzw. „mikrowczep”.